Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tatii trec la schimbat scutece?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tatii trec la schimbat scutece?

Buna ziua,

Conform stirilor de ieri:
Articolul 11 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia."

Totusi am urmatoarele intrebari:

1. ce se intampla cu mamele care opteaza pt 2 ani de CIC?
2. in cazul meu,contractul e determinat si nu am unde sa ma intorc la munca...

Multumesc
JR_23, utilizator
Stirea de care vorbiti dateaza din 2011 de cand a fost adoptata OUG nr.124/2011 .... in sensul prevazut de art.11 din OUG nr.111/2010 au fost modificate si Normele de aplicare a acestei ordonante care la art.4 ind.1 dispune :
Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului
(3) in cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica
(4) Pe perioada in care cealalta persoana beneficiaza de dreptul la concediul propriu de crestere a copilului de cel putin o luna, dreptul celuilalt parinte la indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda in conditiile art. 16 alin. (2) din ordonanta de urgenta
(5) in situatia in care persoana indreptatita opteaza potrivit alin. (2) la concediul fara plata, cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator, pe aceasta perioada aplicandu-se corespunzator prevederile art. 21 si 22 din ordonanta de urgenta
......

Daca c.i.m. este incheiat pe durata determinata, atunci la expirarea duratei pentru care a fost incheiat c.i.m. puteti sa va inscrieti la soma , daca indepliniti conditiile prevazute de lege .
Din somaj se poate intra in CCC .. in acest sens, se suspenda somajul urmand a se relua la data incetarii CCC.

Multumesc frumos de raspuns!

sper totusi la mine sa nu fie cazul de somaj, deoarece nasc in mai si contr. expira in iulie,deci banii nu ii pierd:) pt ca am cele 12 luni lucrate
iar peste 2 ani baniesc ca imi voi gasi altceva de lucru
Am si eu o intrebare si o curiozitate. Imi aleg 2 ani de stat acasa cu copilul.
1. Tatal poate solicita pe perioada celor 2 ani, oricand acel concediu?
2. Eu ce fac in acea perioada?
3. Oare va trebui sa ma intorc la servici cu o luna mai devreme?
1. Tatal poate solicita oricand intrarea in CCC pentru cel putin o luna de zile.
2. In aceasta perioada mama isi reia activitatea la locul de munca sau solicita concediu fara plata.
Asta e bataie de joc. Mi se pare o tampenie, dar.... la cum se fac legile si normele de aplicare in tara asta.....
Aceste modificari se aplica si celor care se afla deja in crestere copil ???